MF Dnes, 22.2. 2002 - Bývalá hráčka stála u zrodu Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu

Suková pomáhá tenisu, láká k němu děti

P r a h a - Pomoci co nejrychleji mládežnickému tenisu, tahle myšlenka zažehla nápad na založení Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu. U jeho zrodu stála také sedmatřicetiletá bývalá přední světová tenistka Helena Suková, která ukončila profesionální dráhu v roce 1998. Hráčka, která se během kariéry dostala ve dvouhře i na čtvrté místo světového žebříčku a ve čtyřhře byla na prvním, probojovala se také do finále US Open a Australian Open, se výrazně podílela i na obnovení International Lawn Tennis Clubu České republiky. Tento klub byl v bývalém Československu založen už v roce 1933, ale po druhé světové válce zanikl.

Suková byla zvolena prezidentkou klubu, jehož hlavním posláním je podporovat pomocí společenských a sportovních akcí dobré vztahy mezi hráči, kteří se zúčastňovali či stále hrají mezinárodní soutěže. V té souvislosti se stala členkou Výkonného výboru zastřešujícího činnost klubů z 34 zemí světa.

„Nebyla to lehká práce, něco úplně jiného než trénovat a hrát. Zažila jsem spoustu papírování, třeba se musely tvořit klubové stanovy,“ vzpomíná Helena Suková. Zájem o funkcionaření podědila po otci Cyrilovi, který působil ve Spartě Praha a dlouhá léta vedl i Československý tenisový svaz.

Od činnosti v klubu nebylo daleko k myšlence pomoci mládežnickému tenisu. Bývalou výbornou hráčku trápí, že český tenis se vytratil ze světové špičky, kam patřil díky Drobnému, Pužejové - Sukové, Kodešovi, Navrátilové, Lendlovi, Mandlíkové, Mečířovi, Novotné, Kordovi, Šmídovi, Složilovi a vlastně i jí samotné.

„Nebýt teď Nováka, kterému vyšel grandslamový turnaj v Austrálii, a Strýcové, která vyhrála juniorku, český tenis výsledkově upadá. Navíc ho postihla v posledních letech nemoc typická pro celou společnost, většina lidí myslí především jen na sebe,“ tvrdí Helena Suková a vypráví, co ji a další nadšence vedlo k založení Nadačního fondu.

Uvědomili si, že když dětem chybí vzory kalibru Navrátilové, Lendla a dalších, nemají-li koho napodobit, tenis je příliš neláká. Zájemců o tenis mezi dětmi ubývá. Kluci teď spíš chtějí hrát hokej, vidí se ve hvězdách zámořské NHL a kopírují Haška, Jágra a další. Nebo se hlásí do fotbalového oddílu, protože si hrají na Rosického nebo Nedvěda. Navíc děti, a kupodivu hodně děvčat, ve škole přitahuje stále módnější florbal.

„Napadlo nás oprášit to, co v minulosti v tenisu fungovalo. Projekt, který objevoval talenty mezi dětmi. Kdysi existovala akce Hledáme nového Kodeše a Sukovou. Trochu jsme se jí nechali inspirovat,“ vypráví Helena Suková a svěřuje se s receptem, který Nadační fond chce uplatnit v první etapě svého základního projektu.

Tenisoví odborníci z Nadačního fondu budou přímo ve školách při ukázkové hodině lákat děti, aby začaly hrát tenis. K tomu jim zapůjčí pro začátečníky doporučované dřevěné pálky s molitanovým povrchem a speciální lehčí a méně skákající míče. Ukázce bude přítomen trenér z místního klubu. S talentovanými dětmi naváže kontakt a později je přivede do klubu. Tedy jde o jaksi organizovaný nábor, který „na klíč“ zajistí odborníci z Nadačního fondu.

Generálka projektu Nadačního fondu se odehrála v základní škole Za nádražím v Českém Krumlově. S tím, jak dopadla, byl spokojen i manažer Nadačního fondu PhDr. Marek Moravec. „V tělocvičně se sešlo kolem padesátky druháků a třeťáků. Školu jsme si vybrali předem po dohodě s místním klubem. Děti jsme si rozdělili do skupin a v nich se zprvu zaměřili na pohybová cvičení. Pak následovala jejich tenisová premiéra, první pokusy o údery. Zájem o tenis mezi dětmi byl velký. Ukázku výuky jsme koncipovali tak, aby je hned od začátku zaujala. Ve škole jsme nechali pálky a míče, takže tělocvikáři se mohou s dětmi k tenisu kdykoliv vrátit. Tím v podstatě náš úkol, který jsme si dali pro první etapu našeho projektu, v daném místě skončil. V budoucnosti však budeme nadále sledovat tenisový vývoj vybraných adeptů.“

V Nadačním fondu působí jako manažer jednotlivých projektů ing. Jiří Medonos, který v osmdesátých letech dovedl jako nehrající kapitán české tenistky i ke třem vítězstvím v Poháru federace. Jak by měly vypadat další etapy projektu vytvořeného nadačním fondem? „Dejme tomu, že zájem dětí o tenis ve škole trvá a do jeho výuky se zapojil i klub. Šikovné děti, když jsou dobře vedeny, se naučí základům tenisu velice brzy. Druhá etapa projektu počítá s tím, že školy ve spolupráci s oddílem vyberou nejtalentovanější dětí, které pozveme na týdenní sraz do Prahy. Záštitu nad soustředěním bude mít Helena Suková. Tyto děti pak vrátíme zpět klubům klubům s tím, že způsob jejich přípravy pečlivě probereme s oddílovými trenéry.“

V plánu Nadačního fondu nalezneme ještě další projekty. Jedním z nich je pomoc pořadatelům mládežnických tenisových mistrovství České republiky. Klidně se může stát, že ti nejlepší hráči z nich si „vyhrají“ cenu věnovanou Nadačním fondem. Třeba letenku, která jim umožní zúčastnit se kvalitního zahraničního turnaje. Jiný projekt počítá se založením akademie pro talentované hráče a další pomůže zájemcům o stipendia na vybraných amerických univerzitách.

mun, di